Fresh Air Productions, Winners of Production Company of the Year

 

 

The winners have been revealed for the Audio Production Awards (APAs), the premier awards for off and on-mic production skills across radio, audiobooks and podcasts. The winners were announced at a gala evening at the BFI Southbank, hosted by Tommy Sandhu.

 

The APAs are sponsored by leading audiobook publisher Audible. The winners represented a variety of talent from independent production companies, a range of grassroots, BBC and commercial broadcasters, and freelance producers.

 

The special Gold Award went to the Mental Health Minute, coordinated by Radiocentre and produced by Somethin’ Else in 2018 and TBI Media in 2019. The Mental Health Minute was broadcast in May across hundreds of radio stations, including BBC Radio 1, Radio 2 and 5 Live, BBC Local Radio, as well as networks including Global, Bauer and Wireless and community stations. It reached a combined audience of over 40 million people, and featured His Royal Highness The Duke of Cambridge.

 

Elsewhere there was a special moment when Hilary Ineomo-Marcus presented the ‘Grassroots’ award, which he was unable to present last year because he was facing potential deportation to Nigeria. He appeared on stage, greeted by a standing ovation, alongside Miranda Sawyer, who stood in for him last year and alerted the audience to his situation. He then presented the Gold award to the winner, AMILIAH.

 

Fresh Air Productions, the company set up by Neil Cowling, which has been growing a specialism in branded podcasting as well as radio, won ‘Production Company of the Year’.

 

Out–of–London winners included Dave Masterman from Manchester’s Audio Always, who won Gold in the ‘Gethin Thomas Award for Best Comedy Producer’, as well as silver for ‘Best Entertainment Producer’.

 

In audiobooks, Penguin Random House’s Richard Hughes won Gold for ‘Best Audiobook/Readings Producer’, and Roy McMillan, also from Penguin Random House, won Silver for ‘Audio Performer of the Year’, with HarperCollins’ Bernard Mensch picking up Bronz.

 

Podcast winners included Audible’s Hana Walker-Brown, who won Gold for ‘Best Podcast Producer’ and a second Gold for ‘Best Factual Producer’. The latter award was presented by Helen Boaden, Funding Panel Chair of the Audio Content Fund.

 

In music, Folk on Foot’s Natalie Steed won Gold in the ‘Best Music Producer’ category, while Trevor Nelson won ‘Best Presenter – Music’ for his work with production company Somethin’ Else.

 

Ben Mundy from BBC’s Newsbeat won ‘Best Sports Producer’, and the ‘New Voice’ Gold Award went to Mo Ayoub of Reprezent Radio.

 

 

Kellie While, Chair of AudioUK, which organises the APAs, said:

 

“In the APAs’ tenth year it was wonderful to have great moments like the reception for Hilary Ineomo-Marcus and the recognition given to Mental Health Minute. And as always a wide range of production companies and talent have been rewarded for their great work across radio, podcasting and audiobooks. The public’s appetite for quality audio content is growing rapidly both in the UK and internationally and these awards show that we have a thriving sector able to meet the demand.”

 

Steve Carsey, Senior Director of Original Programming, Audible, which sponsors the Awards, said:

 

“More people than ever are enjoying expertly-produced audiobooks, dramas, podcasts and radio, and at Audible we’re excited to be part of this evolving landscape, investing an increasing amount in a huge range of innovative listening experiences across all genres. We’re very proud to join AudioUK again this year in recognising excellence and craftsmanship of producers, presenters, technicians, sound-designers and performers in this vibrant industry. Congratulations to all the winners and nominees.”

 

 

 

Audio Production Awards 2019 – Winners and Nominees

 

Category

Shortlist

Gold

Best Arts Producer

 

Anishka Sharma - Whistledown (B)

Cathy FitzGerald - White Stiletto Productions (S)

Jack Howson - Reduced Listening

Josephine Wheeler - Freelance/Just Radio

Sera Baker - TBI Media

Victoria Ferran - Just Radio (G)

 

Victoria Ferran - Just Radio

Best Music Producer

 

Chris Elcombe - Reduced Listening

Fuzz Chaudhrey - Listen

Jax Coombes – BBC Radio 6 Music (B)

Natalie Steed – Folk on Foot (G)

Nathan Goodman - We are Grape

Tom Fuller – Somethin' Else (S)

 

Natalie Steed - Folk on Foot

Best Factual Producer

 

Cathy FitzGerald - White Stiletto Productions (S)

Chelsea Dickenson - Audio Always (B)

Gabriela Jones - Freelance

Hana Walker-Brown - Audible (G)

Philippa Gearing - Overtone Productions

Richard Hollingham - Boffin Media

 

Hana Walker-Brown - Audible

Best News and Current Affairs Producer

 

Anishka Sharma - Whistledown

Gabriela Jones - Freelance (G)

James Shield - The RSA (S)

Kate Lamble - BBC (B)

Robert Nicholson - Whistledown

Sam Bonham – The Next Episode

 

Gabriela Jones - Freelance

Best Sports Producer

 

Abi Paterson - Muddy Knees Media

Ben Mundy - BBC Newsbeat (G)

Justin Dealey - BBC Three Counties (S)

Simon Crosse - Shooting Shark

Tayo Popoola - Freelance (B)

Tim Durrans, Adrian Harms, Johnny Cantor - BBC Sussex & BBC Surrey Sport

 

Ben Mundy - BBC Newsbeat

Best Entertainment Producer

 

Dave Masterman - Audio Always (S)

Hana Walker-Brown - Audible

Lily Ames - Chalk & Blade (B)

Lorna Skingley - 7digital

Louise Molony - BBC Radio 2

Will Wilkin - BBC Radio 1 (G)

 

Will Wilkin - BBC Radio 1

Gethin Thomas Award for Best Comedy Producer

 

Dave Masterman - Audio Always (G)

David Tyler - Pozzitive

Ed Morrish - Somethin' Else (B)

Elroy Powell - FAADA

Gus Beattie - Gusman Productions

Jon Holmes - Unusual (S)

 

Dave Masterman - Audio Always

Best Live Event/Outside Broadcast Producer

 

Andrew Wilkie - Prison Radio Association (G)

Andrew Wyke & Tony Moorey – TBI Media/Magic Radio (S)


Chris Gilvear - Jazz FM

James Walker - Celador Radio (B)

Simon Furber, Mark Carter, Alison Ferns, Anthony Martin - BBC Sussex

 

Andrew Wilkie - Prison Radio Association

Best Podcast Producer

 

Ant McGinley - On the Left Side

Becca Bryers - BBC

Clare Freeman - ASFB Productions

Hana Walker-Brown - Audible (G)

Sam Bonham – BBC/Freelance (S)

Sefa Nkyi - BoomShakalaka Productions (B)

 

Hana Walker-Brown - Audible

Best Drama Producer

 

Allegra McIlroy - BBC Northern Ireland Radio Drama (B)

Boz Temple-Morris - Holy Mountain (G)

Charlotte Melen - Almost Tangible

Fiona McAlpine - Allegra Productions

Melanie Harris - Sparklab

Nicolas Jackson - Afonica (S)

 

Boz Temple-Morris - Holy Mountain

Best Audiobook/Readings Producer

 

Chris Thompson - Heavy Entertainment

Jeremy Osborne - Sweet Talk Productions (S)

Joanna Green - Greenlit Productions

Neil Gardner - Ladbroke Audio

Richard Hughes - Penguin Random House (G)

Simon Richardson - BBC (B)

 

Richard Hughes - Penguin Random House

Best New Producer

 

Axel Kacoutié - Falling Tree (S)

Jessie Lawson - Freelance (G)

Leonie Thomas - Whistledown

Lucy Hunt - Listen

Ned Carter Miles - Just Radio

Richard Power - 7digital (B)

 

Jessie Lawson - Freelance

Best Station Sound Producer

 

Ben Stones - BBC Popular Music Station Sound (S)

Gordon Lundy - Absolute Radio

Liam Hadley - BBC Popular Music Station Sound (B)

Muna Ahmed - Prison Radio Association

Oliver Claxton - BBC Popular Music Station Sound (G)

Rob Green - Audio Always

 

Oliver Claxton - BBC Popular Music Station Sound

Best Sound Designer

 

Adam Fowler - Overtone Productions

Alisdair McGregor - Holy Mountain

Arthur Hagues - Prison Radio Association (B)

Axel Kacoutié - The Guardian (G)

David Chilton - Almost Tangible (S)

Mark Pittam - TBI Media

 

Axel Kacoutié - The Guardian

Grassroots Production Award

 

AMALIAH (G)

Carousel

Podium.me

Prison Radio Association (S)

Radio Wanno - HMP Wandsworth (B)

Sue Clark Productions

 

AMILIAH

Audio Performer of the Year

 

Bernard Mensah - HarperCollins Publishers (B)

Carl Prekopp - HarperCollins Publishers

David Walliams - HarperCollins Publishers

James Robinson - Almost Tangible (G)

Roy McMillan - Penguin Random House (S)

Weruche Opia - W F Howes

 

James Robinson - Almost Tangible

Best Presenter - Speech

 

Anushka Asthana - The Guardian (S)

Cathy FitzGerald - White Stiletto Productions (G)

Elis James/John Robins - Audio Always

Justin Dealey - BBC Three Counties

Roisin Hastie/Ben Mundy - BBC Newsbeat

Rose Kudabayeva - BlokMedia (B)

 

Cathy FitzGerald - White Stiletto Productions

Best Presenter - Music

 

Huw Stephens - Folded Wing

Jamie Cullum - Folded Wing

Mark Radcliffe - 7digital (S)

Matthew Bannister - Folk on Foot

Snoochie Shy - TBI Media (B)

Trevor Nelson - Somethin' Else (G)

 

Trevor Nelson - Somethin' Else

New Voice Award

 

Audrey Gillan - Falling Tree (B)

Becca Bryers - BBC

Dame Kelly Holmes - 7digital

Jacob Rosales - BlokMedia (S)

Mo Ayoub - Reprezent Radio (G)

Shahlaa Tahira - Pulse 88/Freelance

 

Mo Ayoub - Reprezent Radio

Production Company of the Year

 

Audio Always (B)

Chalk & Blade

Fresh Air (G)

Prison Radio Association

TBI Media

Whistledown (S)

 

Fresh Air

Gold Award

 

Special Gold Award for ‘Mental Health Minute’ presented to:

 

Radiocentre;

 

Somethin’ Else;

 

TBI Media

 

 

 

Plain text links to main sections   Home: about AudioUK : Policy & Public AffairsCosts and Benefits : Information for all : Audiotrain & awardsMembers Only

AudioUK is a trading name of the Audio Producers Association, a company limited by guarantee, registration number 06527771, regd office Unit 2 Olympic Court, Whitehills Business Park, Blackpool, Lancashire, FY4 5GU

Contact information: Will Jackson, Managing Director   Kim Mason, Administrator